ZAWARTOŚĆ PROJEKTU dołączanego do Wniosku o pozwolenie na budowę
Jeżeli chcemy wybudować dom lub inny obiekt jesteśmy zobowiązani do poinformowania urzędu o naszych zamiarach. Możemy to zrobić w formie zgłoszenia lub złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.
Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla budynku mieszkalnego.
Taki wniosek powinien być dostępny na stronach internetowych urzędu do którego składa się wniosek. Do wniosku musimy dołączyć:
1. Projekt zagospodarowania działki
Do Projektu zagospodarowania działki/terenu (PZT) zgodnie z Art.34.3d należy dołączyć:
a) wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń,
b) informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1b (tzw. BIOZ)
c) kopii zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7, dotyczącego projektanta i projektanta sprawdzającego,
d) oświadczeń, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 9 i 10;
Warto zwrócić uwagę na zapisy w Prawie Budowlanym:
Art. 33 ust.1 Pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1, dla całego zamierzenia budowlanego.
Art. 34 ust.3. pkt 1 projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta, obejmujący:
a) określenie granic działki lub terenu,
b) usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym sieci uzbrojenia terenu, oraz urządzeń budowlanych sytuowanych poza obiektem budowlanym,
c) sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,
d) układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich,
e) informację o obszarze oddziaływania obiektu;
2. Projekt architektoniczno – budowlany
Warto zwrócić uwagę na zapisy w Prawie Budowlanym:
Art.34 ust.3 pkt.2 projekt architektoniczno-budowlany obejmuje:
a) układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
b) zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych,
c) charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych,
d) opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego,
e) projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne mające wpływ na otoczenie, w tym środowisko,
f) charakterystykę ekologiczną,
g) informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
h) opis dostępności dla osób niepełnosprawnych, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., w tym osób starszych – w przypadku obiektów budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4,
i) informację o minimalnym udziale lokali mieszkalnych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4a – w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
j) postanowienie udzielające zgody na odstępstwo, o którym mowa w art. 9, jeżeli zostało wydane;
2. Opinie, uzgodnienia i pozwolenia
Dokumenty które trzeba uzyskać od innych organów i które są niezbędne aby Urząd (organ administracji architektoniczno-budowlanej) pozytywnie rozpatrzył wniosek. Aby uzyskać takie opinie, uzgodnienia lub pozwolenia, trzeba przygotować wnioski i złożyć do odpowiednich instytucji. Wnioski mogą być przygotowane przez Inwestora lub Projektanta jeżeli ma odpowiednie pełnomocnictwo od Inwestora.
3. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Takie oświadczenie powinno być dostępne na stronach internetowych urzędu do którego składa się wniosek. Oświadczenie wypełnia osoba, która składa wniosek. Trzeba pamiętać, że Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie tej osobie która złożyła to Oświadczenie.
3. Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Wydaje ją Gmina odpowiednia do miejsca gdzie będzie budowany obiekt (np. budynek mieszkalny) w przypadku kiedy działka/teren na którym będzie budowany obiekt nie jest objęta MPZP.
Czyli jak jest MPZP to nie trzeba dołączać go wniosku, natomiast Decyzję o warunkach zabudowy obowiązkowo.
Zatwierdzeniu w Urzędzie podlegają:
1 egzemplarz kompletu dokumentów przeznaczony jest dla Inwestora
1 egzemplarz kompletu dokumentów przeznaczony jest dla organu architektoniczno – budowlanego (tego który zatwierdza projekt)
1 egzemplarz kompletu dokumentów przeznaczony jest dla nadzoru budowlanego (tego któremu będzie zgłaszane zakończenie budowy lub wyrażenie zgody na użytkowanie)
PROJEKT BUDOWLANY
Zgodnie z Art.33 ust.5 Projekt budowlany i inne dokumenty może być za zgodą organu administracji architektoniczno-budowlanej przechowywany przez inwestora.
Czyli w praktyce – czwarty egzemplarz projektu (tzw. Projekt budowlany) w rozszerzonym zakresie musi przechowywać Inwestor. Czyli nie uniknie się robienia projektów branżowych (tzw. projektów technicznych).
Co powinien zawierać Projekt budowlany przeczytacie więcej w artykule ” Projekt budowlany od 19 września 2020r.”
.